Jak być charyzmatycznym?

Nie każdy jest charyzmatyczny. I w sumie nie każdy może być osobą charyzmatyczną. Nie jest również powiedziane, że koniecznie musimy być charyzmatyczni. Jednakże jeżeli charyzma jest czymś o czym marzymy, chcielibyśmy być lepiej postrzegani przez społeczeństwo, jak najbardziej powinniśmy nad sobą popracować. Może się uda, a może nie. Jeżeli nie spróbujemy popracować nad własną charyzmą, najzwyczajniej w świecie nigdy się nie przekonamy. Inna sprawa jest taka, iż osoby posiadające nieprzeciętną charyzmę są przez niektórych bardzo negatywnie postrzegane. Nie każdy człowiek lubi i szanuje osoby, które potrafią pozytywnie wyróżnić się w towarzystwie. To pokazuje, że przydałoby się mieć nie tylko charyzmę, ale również mocną psychikę, nie ma najmniejszego sensu przejmować się opinią innych osób.

Co w takim razie może sprawić, iż będziemy bardziej charyzmatyczni? Czytanie biografii znanych ludzi – oczywiście mowa tutaj o ludziach sukcesu. Ludzie sukcesu najczęściej mają charyzmę, są fantastycznymi liderami, mówcami, wszystko co robią kończy się dobrze. Najczęściej biografie są mocno podrasowane, czyli zawierają sporo przekłamań, ale nie musimy traktować ich jako wartościowe źródło informacji, a bardziej źródło inspiracji. Pamiętajmy, że chociaż w wielu przypadkach nie lubimy książek, w dzisiejszych czasach żądzą krótkie treści, to jednakowoż akurat nawet opasła biografia jest w stanie nas zaciekawić. Fakty są takie, że skoro nie jesteśmy w stanie przeczytać w całości i bez bólu biografii takich ludzi jak powiedzmy Steve Jobs, to wielce realne, iż no niestety daleko nam do charyzmatycznej persony…

Trzeba również pracować nad swoją psychiką. Może naszą charyzmę brakują kompleksy, które od dzieciństwa nas gnębią? Wielce realny scenariusz – bo niby jak przemawiać przed większą grupą osób, skoro najzwyczajniej w świecie jesteśmy bardzo wstydliwymi osobami? Czyli pracujmy nad swoją psychiką, czytajmy mądre książki, a będzie dobrze. No i osoba charyzmatyczna powinna również dobrze wyglądać. Nie chodzi o to, aby chodzić często do fryzjera, kupować drogie ubrania, ale jednak większy szacunek wzbudzają atrakcyjnie wyglądające osoby. Być może po lekturze owego tekstu nikt nagle nie odkrył w jaki sposób przełamać się, nareszcie stać się osobą charyzmatyczną, ale mimo wszystko warto mieć nadzieję, że to była wartościowa lektura, która przynajmniej jednemu czytelnikowi zdołała pomóc otworzyć oczy. Byłoby wspaniale, to akurat jasne.